Events at Haileybury

College calendar

College calendar

Haileybury runs a busy schedule of events and activities during term time. These include events organised by the College (such Chapel services, Drama and Music performances and Sports fixtures); by the Haileybury Society and by the Haileybury Parents' Association. For new or prospective parents, there are regular Open Days and Taster events to experience Haileybury at first hand.

Pre-term
August 2017
Mon 28 Aug
Bank Holiday
Wed 30 Aug
9.30 am
SLT Day
Thu 31 Aug
9.00 am
New Staff Induction Day; HMs and HoDs Meetings
September 2017
Fri 1 Sep
9.00 am
Teaching Staff Training Day
Sun 3 Sep
6.00 pm
Start of Autumn Term: Upper Sixth College Prefects

Autumn Term 2017

Week 1 (A)   Duty House: Allenby
Mon 4 Sep
2.30 pm
Start of Autumn Term: Lower Sixth (Year 12) new pupils
6.00 pm
Start of Autumn Term: Lower Sixth (Year 12) existing boarders
Yr 13 BMAT Registration with Dr Johnson opens
9.00 am
Teaching Staff - Preparation Day
Tue 5 Sep
9.30 am
Start of Autumn Term: Lower Sixth (Year 12) existing day pupils
10.15 am
Start of Autumn Term: all Removes (Year 9) and new Middles (Year 10) pupils
10.30 am
Start of Autumn Term: all Lower School 1 (Year 7) pupils
6.00 pm
Start of Autumn Term: Lower School 2 (Year 8), Middles (Year 10), Fifths (Year 11) and Upper Sixth (Year 13) boarders
9.00 am
Teaching Staff - Preparation Day
6.00 pm
New Pupils meet with the Chaplain
6.15 pm
Chapel Service
Wed 6 Sep
8.15 am
Start of Autumn Term: Lower School 2 (Year 8), Middles (Year 10), Fifths (Year 11) and Upper Sixth (Year 13) day pupils
Lessons begin for all year groups
1.30 pm
OPRO in for mouthguard fittings
8.30 pm
Hockey vs Hertford Hockey Club (view sport website)
Thu 7 Sep
7.45 am
Morning Prayer
2.20 pm
SLT (Full) Meeting
4.45 pm
Removes Rackets Taster/Trial: B Fr (4.45 pm); L (5.10 pm); Tr (5.35 pm); K (6.00 pm) (Rackets Courts) (view map)
5.30 pm
Meet the Doctor/Counsellor/Chaplain/Independent Listener/DSL/Deputy DSL/Head of Wellbeing: Alb & Th (5.30 pm); H & B (5.55 pm); C & E (6.15 pm) (Attlee Room) (view map)
8.30 pm
House Night (no other activities this evening)
Fri 8 Sep
4.30 pm
Essential Information meeting for students intending to apply for medicine, dentistry and veterinary science at university (SLT)
4.45 pm
Removes Rackets Taster/Trial: C (4.45 pm); Ba (5.10 pm); Th (5.35 pm); E (6.00 pm) (Rackets Courts) (view map)
5.30 pm
Meet the Doctor / Counsellor / Chaplain / Independent Listener /DSL/ Deputy DSL / Head of Wellbeing: M & Bfr (5.30 pm); L & Tr (5.55 pm); Aby & K (6.15 pm) (Attlee Room) (view map)
7.45 pm
Hockey vs Epsom College (Olympic Park) (view sport website)
8.30 pm
Debating Society: This House supports the right to be offensive (Grubber (café)) (view map)
Sat 9 Sep
Weekend Duty House: Thomason (to 10 Sep)
Non-Exeat Weekend (to 10 Sep)
10.30 am
Football vs Aldwickbury School (view sport website)
11.00 am
Girls' Hockey Sevens vs Epsom College (view sport website)
Hockey vs Epsom College (view sport website)
12.30 pm
The Eucharist
Golf vs Bedford School (view sport website)
2.00 pm
Hockey vs Epsom College (view sport website)
2.30 pm
Rugby vs Bedford Modern School (view sport website)
Rugby vs St Edward's School, Oxford (view sport website)
3.00 pm
Hockey vs Epsom College (view sport website)
4.30 pm
Rackets Exhibition Match (view sport website)
Sun 10 Sep
13th Sunday after Trinity
8.15 am
The Eucharist
10.30 am
The School Service. Preacher: The Master. Martin Collier MA (Oxon)
12.00 pm
Hockey vs OH (view sport website)
Week 2 (B)   Duty House: Edmonstone
Mon 11 Sep
4.30 pm
Teaching Staff Professional Development Session(s)
Tue 12 Sep
7.45 am
Morning Prayer
2.30 pm
Golf vs Mill Hill School (view sport website)
4.40 pm
Removes Rackets Taster/Trial: Alb (4.40 pm); H (5.05 pm)
8.30 pm
Colvin and Thomason - Removes and Middles Subway Night
Wed 13 Sep
2.30 pm
Football vs Lochinver House School (view sport website)
Girls' Hockey Sevens vs Edge Grove (view sport website)
3.00 pm
Netball vs New Hall (U13 National Cup 1st Round) (view sport website)
Thu 14 Sep
7.45 am
Morning Prayer
2.30 pm
Rugby vs Tring School (view sport website)
4.30 pm
Upper Sixth Oxbridge Group Meeting (Science Lecture Theatre) (view map)
4.40 pm
Removes Rackets Taster/Trial: M (4.40 pm); Aby (5.05 pm)
6.30 pm
Rackets vs Jesters (view sport website)
7.30 pm
Bartle-Frere and Allenby BBQ (R,M and V)
8.30 pm
Alban's and Lawrence Removes Subway Night
International speed dating event
Fri 15 Sep
9.00 am
Cambridge University Schools MUN conference (to 17 Sep)
2.45 pm
Football vs Brentwood School (view sport website)
4.30 pm
Pupil ICT Committee
6.30 pm
Trevelyan and Melvill Removes and Middles BBQ
7.00 pm
Alban's HPA Fish + Chip Supper
Sat 16 Sep
Weekend Duty House: Colvin (to 17 Sep)
Deadline for Teacher UCAS reports
Annapurna Expedition Weekend (to 17 Sep)
10.15 am
Football vs Edge Grove (view sport website)
12.00 pm
Public Trench Tour (Grubber (café)) (view map) Book event
12.30 pm
The Eucharist
Trevelyan Middles Parent's Lunch
2.00 pm
Hockey vs The King's School, Canterbury (view sport website)
2.30 pm
Lacrosse vs Oakham School (view sport website)
3.00 pm
Rugby vs Felsted School (view sport website)
tbc
Girls' Hockey Sevens vs Hertford Hockey Club (view sport website)
Netball vs Stormont School (view sport website)
Sun 17 Sep
14th Sunday after Trinity
8.15 am
The Eucharist
12.30 pm
Golf vs Old Haileyburians (view sport website)
8.00 pm
Gold DofE Launch Evening (A-Z Expeditions) (Attlee Room) (view map)
9.00 pm
Evening Chapel
Week 3 (A)   Duty House: Hailey
Mon 18 Sep
1.30 pm
Erasmus Essay Competition
4.30 pm
Teaching Staff Professional Development Session(s)
House Photos
Tue 19 Sep
7.45 am
Morning Prayer
1.00 pm
House Photos
UKCAT registration closes (last testing date 3rd October) (to 3 Oct)
2.00 pm
Rackets vs Cheltenham College (view sport website)
4.00 pm
Hockey vs Norwich School (view sport website)
4.30 pm
House Photos
5.30 pm
Hispanic society debating
Wed 20 Sep
2.30 pm
Hockey vs Aldenham (view sport website)
Football vs Heath Mount School (view sport website)
Girls' Hockey Sevens vs Kingshott Preparatory School (view sport website)
8.30 pm
Jewish New year - Rosh Hashana (Chapel) (view map)
Thu 21 Sep
St Matthew the Apostle
7.45 am
Morning Prayer
2.20 pm
SLT (Full) Meeting
2.30 pm
Golf vs Stowe School (view sport website)
4.30 pm
First meeting of Pupil Law Society (Form Room Block) (view map)
5.30 pm
Taster Evening (Grubber (café)) (view map) (fully booked)
7.30 pm
LS1 Form Tutors and Parents' Meeting (Lower School (Russell Dore)) (view map)
Bartle-Frere and Allenby Dining Society U6
8.30 pm
Classical Society event (Cricket Pavilion) (view map)
Alban's and Edmonstone Dining Society
Colvin and Thomason - U6 Dining Society
Fri 22 Sep
1.00 pm
House Photos
2.30 pm
Memorial Service for the late John Chick (staff)
4.30 pm
House Photos
7.30 pm
Hailey parents social event Curry night (Hailey) (view map)
8.30 pm
Debating Society: This House believes that the USA should be considered a rogue state for withdrawing from the PCA (Grubber (café)) (view map)
DofE Gold Presentation (Science Lecture Theatre) (view map)
Sat 23 Sep
Weekend Duty House: Edmonstone (to 24 Sep)
Reigate MUN trip (LS2 upwards)
9.30 am
Girls' Hockey Sevens vs Bancroft's School (view sport website)
12.30 pm
The Eucharist
Hockey vs The Perse Upper School (view sport website)
2.45 pm
Rugby vs Oundle School (view sport website)
12.30 pm
Trevelyan Fifths Parent's Lunch
8.30 pm
Alban's + Lawrence 6th form mocktails + canapes
Sun 24 Sep
15th Sunday after Trinity
8.15 am
The Eucharist
Haileybury 6s
Week 4 (B)   Duty House: Thomason
Mon 25 Sep
9.00 am
LS1 Geography trip to Epping Forest Field Centre
LS2 and L6 History trip to Hampton Court
4.30 pm
Teaching Staff Professional Development Session(s)
5.30 pm
House Debating FIrst Round (Attlee, Big School, Pavillion, Shack, Grubber, Science Lecture Theatre)
7.30 pm
The Haileybury Lectures with Simon Boyden (Attlee Room) (view map)
Tue 26 Sep
7.45 am
Morning Prayer
9.00 am
L6 Classical Civilisation Study day, Cambridge
Girls' Hockey Tournament (Oaklands College)
11.00 am
Golf vs St Albans School (view sport website)
2.30 pm
Rackets vs Tonbridge School (view sport website)
4.00 pm
Rugby vs Bishop's Stortford High School (view sport website)
5.30 pm
HoDs Committee Meeting (Cricket Pavilion) (view map)
7.30 pm
Classics Sixth Form trip to Antigone (Hertford Theatre)
Wed 27 Sep
2.30 pm
Football vs Kingshott (view sport website)
Football vs Westbrook Hay (view sport website)
3.00 pm
Girls' Hockey Sevens vs Saffron Walden County High School (view sport website)
Netball vs Brentwood (view sport website)
8.30 pm
House Debating Semi-Finals (Attlee, Pavillion, Grubber, Bradby)
Thu 28 Sep
National Poetry Day
Friday afternoon lessons move to Thursday
7.45 am
Morning Prayer
9.00 am
L6 Classical Languages Study Day, Cambridge
12.00 pm
Girls' Hockey Tournament (Oaklands College)
4.15 pm
LS1 After School Bowling Trip
Lacrosse vs Haberdashers' Aske's School for Girls (view sport website)
4.30 pm
Upper Sixth Oxbridge Group Meeting (Science Lecture Theatre) (view map)
5.00 pm
HMs (Full) Committee Meeting
House Night (no other activities this evening)
7.30 pm
Allenby Curry Night
8.30 pm
Trevelyan and Melvill Fifths Pot Luck Supper
Fri 29 Sep
Exeat Weekend (dept 1.00 pm) (to 1 Oct)
St Michael and All Angels
8.10 am
Voluntary Holy Communion
12.30 pm
Colvin HPA Tea & Cakes
Sat 30 Sep
Weekend Duty House: Allenby and Kipling (to 1 Oct)
8.15 am
Lacrosse vs Hertfordshire County Lacrosse Tournament (view sport website)
October 2017
Sun 1 Oct
16th Sunday after Trinity
9.00 pm
Evening Chapel
Week 5 (A)   Duty House: Colvin
Mon 2 Oct
U6 Geogrpahy Field Trip (to 5 Oct)
4.30 pm
Teaching Staff Professional Development Session(s)
7.30 pm
Music Scholars’ Showcase (Bradby Hall) (view map)
8.30 pm
House Debating Junior Final (Attlee Room) (view map)
Tue 3 Oct
7.45 am
Morning Prayer
Girls' Hockey Tournament (Oaklands College)
1.15 pm
Co-Curricular Committee Meeting
2.00 pm
Rackets vs Radley College (view sport website)
3.00 pm
Hockey vs Aldenham School (view sport website)
5.30 pm
Hispanic society debating
8.30 pm
House Debating Senior Final (Attlee Room) (view map)
Wed 4 Oct
2.30 pm
Football vs Aldwickbury School (view sport website)
Girls' Hockey Sevens vs Heath Mount School (view sport website)
2.45 pm
Football vs York House School (view sport website)
Thu 5 Oct
7.45 am
Morning Prayer
2.00 pm
Rackets vs Wellington College (view sport website)
2.20 pm
SLT (Full) Meeting
2.30 pm
Golf vs Brentwood School (view sport website)
4.00 pm
Lacrosse vs Bedford Girls' School (view sport website)
7.30 pm
Batten and Allenby Subway Night Removes and Middles
Melvill & Trevelyan Curry Night for Parents
8.00 pm
Colvin and Thomason - L6 Pizza Night
8.30 pm
Classical Society event (Cricket Pavilion) (view map)
Fri 6 Oct
1.00 pm
New teaching staff Welcome Buffet Lunch (Master's Lodge) (view map)
1.15 pm
U6 Leavers' Photo
4.30 pm
Pupil ICT Committee
8.30 pm
Debating Society: This House would get rid of matriculation requirements (Grubber (café)) (view map)
9.00 pm
Choral Music Day (for prep and junior schools)
Sat 7 Oct
9.00 am
Open Day (Big School) (view map)
Weekend Duty House: Batten (to 8 Oct)
Deadline for L6th and Removes Subject reports
10.15 am
Boys' Hockey Sevens vs Kimbolton School (view sport website)
12.30 pm
The Eucharist
1.30 pm
Hockey vs The Leys School (view sport website)
2.00 pm
Lacrosse vs Princess Helena College (view sport website)
2.30 pm
Rugby vs St Albans School (view sport website)
Sun 8 Oct
17th Sunday after Trinity
8.15 am
The Eucharist
7.00 pm
Service for New Pupils and Parents
Week 6 (B)   Duty House: Lawrence
Mon 9 Oct
Music Week
9.00 am
NQT Regional Training Conference (Pavilion and Attlee)
4.30 pm
Teaching Staff Professional Development Session(s)
8.30 pm
House Music Competition: solo performances
Tue 10 Oct
7.45 am
Morning Prayer
2.00 pm
Rackets vs Rugby School (view sport website)
7.30 pm
House Music Competition: ensembles
Wed 11 Oct
9.30 am
Netball vs Highgate School (view sport website)
2.30 pm
Football vs Beechwood Park School (view sport website)
3.00 pm
Girls' Hockey Sevens vs New Hall (view sport website)
Hockey vs New Hall School (view sport website)
Thu 12 Oct
7.45 am
Morning Prayer
1.15 pm
Golf vs St Columba's College (view sport website)
tbc
Girls' Hockey Sevens vs U13 County Tournament (view sport website)
7.30 pm
Bartle-Frere and Allenby Pizza evening L6
Fri 13 Oct
16+ Entrance Examinations (Attlee & Big School)
7.30 pm
House Music Competition: House songs
Sat 14 Oct
Weekend Duty House: Bartle Frere
Field Weekend (to 16 Oct)
Deadline for LS1, LS2, Removes, Middles and U6th Subject reports
16+ Entrance Examinations (Attlee & Big School)
9.30 am
Lacrosse vs St Helens (view sport website)
12.30 pm
The Eucharist
Trevelyan Sixth Form Parent's Lunch
2.15 pm
Hockey vs Framlingham College (view sport website)
2.30 pm
Football vs Lockers Park School (view sport website)
Lacrosse vs St George's School, Harpenden (view sport website)
3.00 pm
Rugby vs Stamford (view sport website)
4.00 pm
Battlefields trip for all Removes (to 16 Oct)
Sun 15 Oct
18th Sunday after Trinity
8.15 am
The Eucharist
Gold DofE Training (Peak District) (to 16 Oct)
U6 Oxbridge and MDV UCAS deadline
Week 7 (A)   Duty House: Kipling
Mon 16 Oct
4.30 pm
Teaching Staff Professional Development Session(s)
Tue 17 Oct
Futurewise interviews for Fifths (to 20 Oct)
7.45 am
Morning Prayer
1.15 pm
Golf vs Felsted School (view sport website)
2.00 pm
Rackets vs Clifton College (view sport website)
2.15 pm
Hockey vs Bishop's Stortford College (view sport website)
2.45 pm
Hockey vs Mill Hill School (view sport website)
4.30 pm
Sport's Management Meeting (Cricket Pavilion) (view map)
4.45 pm
MUN - Big Debate (Attlee Room) (view map)
8.30 pm
Rackets Singles Final
7.30 pm
The Haileybury Lectures with Dr Nikki Frater (Attlee Room) (view map)
Wed 18 Oct
16+ Scholarship Day (Attlee Room) (view map)
2.30 pm
Girls' Hockey Sevens vs King's College School (view sport website)
7.30 pm
Lower School Parents' Buffet Supper Evening (Grubber (café)) (view map)
8.00 pm
Rugby vs Eton College at Allianz Park (view sport website)
Thu 19 Oct
7.45 am
Morning Prayer
1.30 pm
Fifths Careers sessions
2.00 pm
Geography trip departs to Iceland (to 23 Oct)
2.20 pm
SLT (Full) Meeting
2.30 pm
Rugby vs Eton College (view sport website)
4.15 pm
Hockey vs Hertford Hockey Club (view sport website)
4.30 pm
Rackets Singles Final
House Night (no other activities this evening)
7.30 pm
Trevelyan and Melvill UVI Dining Society
7.45 pm
Curry, Beer and Talent Night
Fri 20 Oct
Start of Half Term (dept 4.30 pm)
Deadline for completion of UCAS forms by pupils
Deadline for all HM (Removes & L6) and Tutor (LS1, LS2, Middles, Vths, U6) Reports
Girls' Hockey - Prep Event
Look forward
Sat 21 Oct
Diving trip to Maldives departs LHR T3 20:00
Mon 23 Oct
Reports on Parent Portal
Fri 27 Oct
1.30 pm
Public Tour of the College (Grubber (café)) (view map) Book event
Sun 29 Oct
Diving trip to Maldives returns LHR T3 18:20
November 2017
Thu 2 Nov
9.00 am
Oxbridge and BMAT Admissions tests
Fri 3 Nov
MUN of the International School of the Hague trip (to 5 Nov)
Sun 5 Nov
End of Half Term (boarders return by 8.30 pm)
Week 8 (B)   Duty House: Trevelyan
Mon 6 Nov
Futurewise interviews for Fifths (to 10 Nov)
11.00 am
IB Ab Initio Written Assignments (French, Spanish and Italian)
4.30 pm
Teaching Staff Professional Development Session(s)
4.40 pm
Boys' Hockey Sevens vs St Edmund's College, Ware (view sport website)
Tue 7 Nov
7.45 am
Morning Prayer
4.30 pm
Senior Maths Challenge
5.30 pm
HoDs Committee Meeting (Cricket Pavilion) (view map)
Hispanic society debating
Wed 8 Nov
RSAA/SOAS Schools Day
2.45 pm
Girls' Hockey Sevens vs Felsted (view sport website)
3.00 pm
Boys' Hockey Sevens vs Merchant Taylors' School, Northwood (view sport website)
Thu 9 Nov
7.45 am
Morning Prayer
2.30 pm
Rackets vs Marlborough College (view sport website)
3.00 pm
Hockey vs St Edmund's College, Ware (view sport website)
4.30 pm
Lower Sixth Oxbridge Group Meeting (Science Lecture Theatre) (view map)
7.30 pm
Batten and Allenby Dining Society U6
The Haileybury Lectures with Prof Ros Eeles (Attlee Room) (view map)
8.00 pm
Hispanic society film night
Fri 10 Nov
4.30 pm
LS2 After School Bowling Trip
7.30 pm
Trevelyan Boys vs Parents Charity Quiz Night (Attlee Room) (view map) (view sport website)
8.30 pm
Debating Society: This House believes marketing and advertising cause more harm than good (Grubber (café)) (view map)
Sat 11 Nov
9.30 am
Taster Morning (Attlee Room) (view map) Book event
Weekend Duty House: Alban's (to 12 Nov)
Non-Exeat Weekend (to 12 Nov)
9.30 am
Netball vs Highgate School (view sport website)
Netball vs The Broxbourne School (view sport website)
12.30 pm
The Eucharist
12.45 pm
Hockey vs Bedford Girls' School (view sport website)
1.30 pm
Golf vs Wellington College (view sport website)
Hockey vs Aldenham School (view sport website)
2.30 pm
Lacrosse vs The King's School, Canterbury (view sport website)
Rugby vs The King's School, Canterbury (view sport website)
2.45 pm
Hockey vs Sevenoaks School (view sport website)
Sun 12 Nov
Rememberance Sunday
8.15 am
The Eucharist
10.30 am
School Service and Act of Remembrance. (Chapel) (view map)
Week 9 (A)   Duty House: Alban's
Mon 13 Nov
4.30 pm
Teaching Staff Professional Development Session(s)
4.40 pm
Girls' Hockey Sevens vs St Edmund's College, Ware (view sport website)
Tue 14 Nov
7.45 am
Morning Prayer
9.00 am
Chemistry In Action Lecture Day (L6 Chemists)
Wed 15 Nov
8.30 am
Middles Art Trip to London Galleries
11+ Scholarship Days (Attlee Room) (view map)
3.00 pm
Boys' Hockey Sevens vs Merchant Taylors' Prep (formerly Northwood Prep) (view sport website)
Netball vs Queenswood School (view sport website)
Thu 16 Nov
7.45 am
Morning Prayer
12.30 pm
The Eucharist
2.20 pm
SLT (Full) Meeting
2.30 pm
Rackets vs Winchester College (view sport website)
4.15 pm
Lacrosse vs Hertfordshire Indoor Lacrosse Tournament (view sport website)
House Night (no other activities this evening)
8.00 pm
Colvin and Thomason - Salsa Night (Attlee Room) (view map)
8.30 pm
Trevelyan and Melvill LVI Wine and Cheese evening
Fri 17 Nov
11+ Entrance Examinations (Attlee & Big School)
10.00 am
ICE: Beginners' Netball Course
1.40 pm
L6 careers talk "Building your brand"
3.30 pm
Concert rehearsals
7.30 pm
Autumn Concert: In Memoriam (Chapel) (view map)
Sat 18 Nov
Weekend Duty House: Trevelyan (to 19 Nov)
11+ Entrance Examinations (Attlee & Bradby)
9.00 am
Careers Forum for Fifths and Lower Sixth (Big School and Form Room Block)
9.15 am
Girls' Hockey Sevens vs Brentwood School (view sport website)
9.30 am
Hockey vs Brentwood School (view sport website)
10.45 am
Lacrosse vs Abbot's Hill (view sport website)
12.00 pm
Thomason 6th form parents lunch
1.30 pm
Hockey vs Bishop's Stortford College (view sport website)
2.15 pm
Rugby vs St John's School, Leatherhead (view sport website)
2.30 pm
Hockey vs Bishop's Stortford College (view sport website)
Hockey vs Aldenham School (view sport website)
Sun 19 Nov
2nd Sunday before Advent
8.15 am
The Eucharist
6.30 pm
Sixth Form Options Evening (Big School and Form Room Block)
Week 10 (B)   Duty House: Melvill
Mon 20 Nov
LS, Removes and Middles Exam Week
1.00 pm
Pupil Attitudinal Survey - Sixth Form
4.30 pm
Teaching Staff Professional Development Session(s)
Tue 21 Nov
7.45 am
Morning Prayer
8.15 am
Pupil Attitudinal Survey - LS2
1.00 pm
Pupil Attitudinal Survey - Fifths
1.15 pm
Co-Curricular Committee Meeting
2.00 pm
Rackets vs Eton College (view sport website)
tbc
Hockey vs Herts County U16 Indoor (view sport website)
Wed 22 Nov
1.00 pm
Pupil Attitudinal Survey - Middles
2.30 pm
Girls' Hockey Sevens vs Bishop's Stortford College (view sport website)
3.15 pm
Boys' Hockey Sevens vs Berkhamsted School (view sport website)
tbc
Boys Indoor Hockey vs National Schools Indoor Championships (view sport website)
8.30 pm
US Thanksgiving Event (Edmonstone) (view map)
Thu 23 Nov
Friday afternoon lessons move to Thursday
7.45 am
Morning Prayer
8.15 am
Pupil Attitudinal Survey - LS1
Senior Drama Production technical rehearsal (all day)
1.00 pm
Pupil Attitudinal Survey - Removes
5.00 pm
HMs (Full) Committee Meeting
7.30 pm
Allenby and Batten Ceilidh (Big School) (view map)
St Cecilia's Concert (Chapel) (view map)
Fri 24 Nov
Exeat Weekend (dept 1.00 pm) (to 26 Nov)
BMAT results released
12.30 pm
Colvin HPA Tea & Cakes
Sat 25 Nov
Weekend Duty House: Hailey and Lawrence (to 26 Nov)
Sun 26 Nov
Christ the King
9.00 pm
Evening Chapel
Week 11 (A)   Duty House: Batten
Mon 27 Nov
8.50 am
Lower School Careers Day (Lower School (Russell Dore)) (view map)
10.00 am
ICE: Umpiring Netball
4.30 pm
Teaching Staff Professional Development Session(s)
Senior Drama Production: dress rehearsal (1/2)
Tue 28 Nov
7.45 am
Morning Prayer
4.30 pm
Senior Drama Production: dress rehearsal (2/2)
8.30 pm
Alban's & Edmonstone Middles Bake Off
Wed 29 Nov
Rugby (U10 and U11) - Prep Event
2.30 pm
Boys' Hockey Sevens vs St John's School, Northwood (view sport website)
2.45 pm
Netball vs Belmont School (view sport website)
7.30 pm
Allenby Christmas Event
Thu 30 Nov
St Andrew the Apostle
7.45 am
Morning Prayer
2.00 pm
Rackets vs Charterhouse (view sport website)
2.20 pm
SLT (Full) Meeting
3.00 pm
Hockey vs St Edmund's College, Ware (view sport website)
7.30 pm
Senior Drama Production (Ayckbourn Theatre) (view map)
December 2017
Fri 1 Dec
4.30 pm
Pupil ICT Committee
7.30 pm
Senior Drama Production (Ayckbourn Theatre) (view map)
Sat 2 Dec
Weekend Duty House: Allenby (to 3 Dec)
9.15 am
Girls' Hockey Sevens vs Chigwell School (view sport website)
10.00 am
Boys' Hockey Sevens vs Aldwickbury (view sport website)
10.45 am
Lacrosse vs St Albans High School for Girls (view sport website)
12.00 pm
Thomason Middles and Vths Parents Lunch
Hockey vs Kimbolton School (view sport website)
12.30 pm
The Eucharist
1.45 pm
Hockey vs Felsted School (view sport website)
2.00 pm
Hockey vs Kimbolton School (view sport website)
2.15 pm
Rugby vs Bishop's Stortford High School (view sport website)
2.30 pm
Lacrosse vs Uppingham School (view sport website)
7.30 pm
Senior Drama Production (Ayckbourn Theatre) (view map)
Sun 3 Dec
Advent 1
8.15 am
The Eucharist
Week 12 (B)   Duty House: Bartle Frere
Mon 4 Dec
9.00 am
LAMDA examinations
Duncombe School Carols Rehearsal
4.30 pm
Teaching Staff Professional Development Session(s)
Tue 5 Dec
7.45 am
Morning Prayer
6.30 pm 
College Prefect Christmas Buffet Supper
4.30 pm
Rackets School Singles Final
5.00 pm
Duncombe School Carol Service
Wed 6 Dec
Rugby (U12 and U13) - Prep Event
2.30 pm
Boys' Hockey Sevens vs Swanbourne House School (view sport website)
4.00 pm
Netball vs Ralph Sadleir Middle School (view sport website)
5.30 pm
HoDs Committee Meeting (Cricket Pavilion) (view map)
Thu 7 Dec
Deadline for Subject reports all Sixth Form
7.45 am
Morning Prayer
4.00 pm
House Outings (games sessions to finish by 3.30 pm)
Fri 8 Dec
4.00 pm
Rehearsal at Wareside Church
6.00 pm
Pastimes rehearsal
7.30 pm
Carols at Wareside Church
8.30 pm
Debating Society: This House believes that Santa Claus would make a better President than Donald Trump (motion TBC) (Grubber (café)) (view map)
Sat 9 Dec
Weekend Duty House: Melvill (to 10 Dec)
Deadline for Subject reports for LS1, LS2, Removes, Middles
9.15 am
Girls' Hockey Sevens vs Forest School (view sport website)
Hockey vs Forest School (view sport website)
Rackets: National Championships at The Queen's Club, London (Boys' Singles and Girls' Doubles) (to 16 Dec)
12.30 pm
The Eucharist
Trevelyan Removes Parents' Lunch
1.00 pm
Hockey vs Sevenoaks School (view sport website)
2.00 pm
Alban's HPA Tree Decoration
2.15 pm
Rugby vs Berkhamsted School (view sport website)
2.30 pm
Lacrosse vs St James Senior Girls' School (view sport website)
9.30 pm
Hockey vs Forest School (view sport website)
Sun 10 Dec
Advent 2
tbc
Boys Indoor Hockey vs National Schools Indoor Championships (East Round) (view sport website)
3.00 pm
Public Carol Service (Chapel) (view map)
7.00 pm
Public Carol Service (Chapel) (view map)
Week 13 (A)   Duty House: Allenby
Mon 11 Dec
Benenden MUN trip
9.00 am
Heath Mount Carols Rehearsal
4.30 pm
Teaching Staff Professional Development Session(s)
6.00 pm
Pastimes technical rehearsal
Tue 12 Dec
7.45 am
Morning Prayer
9.00 am
Heath Mount Carols Rehearsal
2.30 pm
House matches: girls’ hockey and boys’ rugby
5.30 pm
Lower School Carol Service (Chapel) (view map)
6.00 pm
Pastimes dress rehearsal
Wed 13 Dec
11.15 am
Haileybury Turnford Carol Service
6.00 pm
Heath Mount Carol Service
7.30 pm
Pastimes for Lower School and Parents
Thu 14 Dec
7.45 am
Morning Prayer
1.30 pm
Lower School Christmas Outing (afternoon)
2.20 pm
SLT (Full) Meeting
2.30 pm
House matches: girls’ hockey and boys’ rugby
7.30 pm
Pastimes
Fri 15 Dec
End of Term (dept 4.30 pm, Lower School dept 1.00 pm)
Deadline for Tutor (LS2, Removes & L6) Reports
11.00 am
Girls’ hockey and boys’ rugby house match finals
12.00 pm
Allenby and Colvin HPA College Arms Christmas lunch
3.30 pm
School Carol Service
4.15 pm
Mince Pies & Mulled Wine - Colvin HPA
Look forward
Sun 17 Dec
Advent 3
6.00 pm
Hertfordshire Chorus Carol Service
Tue 19 Dec
10.00 am
Roselands Primary School Christingle
7.30 pm
Isabel Hospice Carol Service
Wed 20 Dec
8.00 pm
Rotary Carol Service
Sun 24 Dec
Christmas Eve
5.00 pm
Nativity and Blessing of the Crib
Mon 25 Dec
Christmas Day
10.30 am
Service for Christmas Morning. Holy Communion with Carols

Spring Term 2018

January 2018
Mon 8 Jan
Start of Term (boarders return by 7.30 pm)
February 2018
Fri 9 Feb
Start of Half Term (dept 1.30 pm tbc)
Sun 18 Feb
End of Half Term (boarders return by 8.45 pm)
March 2018
Wed 28 Mar
End of Term (dept 3.30 pm)

Summer Term 2018

April 2018
Mon 16 Apr
Start of Term (boarders return 7.30 pm)
May 2018
Fri 18 May
5.30 pm
Taster Evening Book event
Sat 26 May
Start of Half Term (dept after Speech Day at 3.30 pm)
June 2018
Sun 3 Jun
End of Half Term (boarders return by 8.45 pm)
Fri 29 Jun
End of Term (dept 3.30 pm)
Haileybury Hertford SG13 7NU 01992 706200 Registered charity number 310013